AKTÜELDiğerGenelKIBRISMANŞETSİYASET

Basın-Sen: Unutulmasın, LGBTİ+ hakları insan haklarıdır!Basın-Sen: Unutulmasın, LGBTİ+ hakları insan haklarıdır!

Basın-Sen LGBTİ+ hakları ile ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında, Ülkemizde ve dünyada insanlar,  kimi sevdikleri, ne giydikleri, ne düşündükleri ve aslında kim olduklarıyla bağlantılı olarak saldırıya uğradığına vurgu yapılarak, herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olduğunun unutulmaması gerektiği belirtilmiş ve LGBTİ+ haklarının da insan hakları olduğu ifade edilmiştir.

Basın-Sen’den yapılan açıklamanın tam metni ise şöyle:

LGBTİ+ HAKLARI İNSAN HAKLARIDIR!

“Ülkemizde ve dünyada insanlar,  kimi sevdikleri, ne giydikleri, ne düşündükleri ve aslında kim olduklarıyla bağlantılı olarak saldırıya uğruyor ve şiddet görüyor. Bilinmelidir ki LGBTİ+ hakları insan haklarıdır. Unutulmamalıdır ki herkes eşit haklara sahiptir. Bireylerin cinsiyet kimliği veya cinsel yönelimi ne olursa olsun,  herkes eşit hak ve özgürlüklere sahiptir.

Bugün LGBTİ+ cinsel yönelimleri,  cinsiyet kimlikleri, cinsiyet ifadesi ve daha birçok konuda ayrımcılığa uğruyor.  Eşitsiz muamelenin yanında, iş yerlerinde, sokakta, okulda hayatın her alanında psikolojik ve fiziksel şiddete uğruyor. Nefret cinayetleri sonucunda hayatını kaybediyor.

BASIN-SEN olarak gerek ülkemizde gerekse dünyanın çeşitli ülkelerinde bu yılda Onur Haftası etkinlileri çerçevesinde yapılan eylemleri yakından takip ediyoruz.  LGBTİ+ haklarının bazı ülkelerde kabul edildiğini dahası toplumsal cinsiyetle ilgili kalıplaşmış yargıların neden olduğu birçok kısıtlamanın ortadan kaldırıldığını gözlemlerken, yakın coğrafyamızda düzenlenen İstanbuLGBTİ+ Onur Haftası etkinlilerinin yasaklandığını, hiçbir gerekçe gösterilmeden eylemcilerin ve görevini ifa etmeye çalışan meslektaşımızın ters kelepçeyle darbedilerek gözaltına alındığını da üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

Ülkemizde ve dünyada özgürlükleri tahakküm altına almaya çalışan bu tavrı kınadığımızı belirtiriz.

Unutulmasın ki herkes kendini özgürce ifade edebilme hakkına sahiptir. Sahip olduğumuz hakları düzenleyen ilk belge olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. maddesi,  herkesin kedini özgürce ifade etme hakkını koruma altına almaktadır. Öte yandan herkesin yaşama hakkı, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı vardır. Bu haklar ayrımsız herkes içindir.

Bu ayrımsız hakların herkes için olduğunu kabul ettiğimiz de, toplumsal cinsiyetle ilgili kalıplaşmış yargıların neden olduğu birçok baskıyı ortadan kaldırabileceğiz.

İnsanların cinsel yönelimi veya cinsiyet kimliği her ne olursa olsun daha kapsayıcı yasaların çıkartılması, LGBTİ+’ların çalışma haklarına erişmelerinin sağlaması, barınma, sağlık ve eğitim hakları için mücadele edilmesiyle hakları özgür kılabileceğiz.

Unutulmasın, LGBTİ+ hakları insan haklarıdır!

Basın- Sen Yönetim Kurulu (a)

Örgütlenme Sekreteri

Növber GÜRTAY”


Diğer Haberler

Başa dön tuşu