DÜNYADAN

Belçika’nın çiçek halısı, “COVID-19 arası”ndan sonra yeniden döşendi 

Belçika’nın çiçek halısı, “COVID-19 arası”ndan sonra yeniden döşendi

 

Brüksel’in dünyaca ünlü ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Grand Place Meydanı’nda yüzbinlerce çiçek kullanılarak hazırlanan yaklaşık 1700 metrekarelik halı, normalde iki yılda bir meydanın taş zemininde kuruluyor.

COVID-19 salgını nedeniyle 2020’de sergilenemeyen çiçek halı, bu yıl 50’nci yıl kutlamasıyla bir kez daha Belçikalılar ve kenti gezen turistlerin beğenisine sunuldu.

 

Çiçek halı bu yıl 1971’deki “Arabesk” temalı ilk deseninin yeni yorumuyla sunulacak. Deseni Meksikalı ve Belçikalı iki tasarımcı hazırladı.

Brüksel Belediye Başkan Yardımcısı Delphine Houba, çiçek halının Brüksel’in simge organizasyonlarından biri olduğunu belirterek “Bu yılki tasarımda Brüksel şehrine atıflar var.” dedi.

 

Çiçek halının kullanımında tonlarca çiçek kullanıldığını ve yüzlerce gönüllünün görev aldığını belirten Houba, sabahın erkenden başlayarak saatler süren çalışmanın ardından tasarımın tamamlandığını söyledi.

70 metre boy ve 24 metre ene sahip çiçek halının yapımında yüzbinlerce çiçek kullanıldı. Rengarenk begonya, yıldız çiçeği, krizantem ve taflan gibi çiçekler Belçika’nın Flaman bölgesinden getirildi.

 

Brüksel’in simge meydanını gezen birçok turist de çiçek halının yapımına tanıklık etti. Brüksel’in merkezindeki Grand Place’ta bulunan çiçek halı 15 Ağustos’a kadar görülebilecek.

 


Diğer Haberler

Başa dön tuşu