DÜNYADAN

Brezilya’da Lula da Silva 12 yıl sonra yeniden devlet başkanıBrezilya’da Lula da Silva 12 yıl sonra yeniden devlet başkanı

Brezilya’da, 31 Ekim 2022’de devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan solcu eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva Kongre’de yemin etti.

Silva, eşi Rosangela da Silva ile beraber üstü açık bir arabayla halkı selamlamasının ardından yemin törenin yapılacağı Kongre binasına geçti.

Oturumda, Emerit Papa 16. Benediktus ve efsane futbolcu Pele’nin hayatını kaybetmesi nedeniyle 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Silva yemin konuşmasında, Brezilya’yı yeniden inşa etme sözü vererek “Anayasayı koruyacağıma, savunacağıma ve ona uyacağıma söz veriyorum. Tüm Brezilya halkının iyiliğini destekleyeceğime, birlik, bütünlük ve bağımsızlık yolunda yürüyeceğime söz veriyorum.” dedi.

ABD, AB ve Çin ile aktif diyalog sürdüreceklerini belirten Silva, “Seçimlerde dünyanın gözü bizdeydi, bundan sonra daha fazla güce sahip olabilmek için daha fazla ittifak içinde olacağız. Brezilya, kaderinin efendisi ve egemen bir ülke olmalıdır.” diye konuştu.


Diğer Haberler

Başa dön tuşu