KIBRISMANŞET

Kiler’de pozitif vaka, temaslısı, derken karantinaya…

Pandemi ile mücadelede nihayet kendi haberimizi de yapmak zorunda kaldık. Kızım Yaren Özsoy’un Güzellik Merkezi “Yaren Özsoy Beauty & Nail Boutique”i bir çalışanının pozitifleşmesi sonucu bugün kapatmak zorunda kaldı.

Her gün yaşanan gelişmeleri, vakaları, pozitif çıkan işletme yerlerini, temaslıları araştırıp kamuoyuna aktarmaya çalışırken, bugün kendi ailem ile bu  telaşı yaşadım. Ve pozitif vakadan dolayı iş yerini kapatmak zorunda olan kızımın işletmesinin haberini yaptık. Eşim ve kızım temaslı olarak karantinada. Bir de şu gerçeği gördüm ki olayı uzaktan takip edip haberleştirmek kadar kolay değilmiş kendini ve aileni bu tablonun içinde bulmak.

İş yerinde tüm hijyen kuralları, randevulu çalışma sistemi, düzenli PCR testleri yapılmakla birlikte müşteri ile temaslarda ara paneller ve yüz maskeleri itina ile kullanılmaktaydı. En riskli meslek grubu diye Kuaförler ve Güzellik Merkezleri de sürekli denetimlere tabi tutulmaktadır. Her istenilen şartlar da yerine getirilmektedir. Siz bunlara istediğiniz kadar özen gösterseniz de korunsanız da her an birinin temaslısı olmanız kaçınılmazdır. Çünkü her gün çıkan vaka sayılarına baktığımızda kimden bulaştığı belli olmayan “Yerel vaka” sayısı devam etmektedir. Bir çok kişinin semptomsuz pozitif vaziyette gezip dolaşması mümkündür. Ta ki test yapıp sonuç alabilsin. İşte bu tip vakalar ile hepimiz her an karşı karşıya kalabiliriz.

Hafta sonu çok sayıda “Kiler Market” pozitif vaka temaslısı ortaya çıktı. Bir markette bu kadar vaka nasıl ve neden çıkabilir? Ki bana göre en az Güzellik Salonları ve Kuaförler kadar risk grubundadırlar. Manav reyonları, kasap reyonları, depoları ve kasa kuyrukları… Çalışanların PCR test yapma zorunluluğu neden yok? Bir kasiyer hem alış veriş eşyalarını, hem parayı, hem kredi kartını alıp vermiyor mu? Yakın temas yok mu? Neden buralarda PCR test zorunluluğu yok? İşte bir marketteki pozitif vaka bulaşmasından dolayı en az benim bildiğim 10 kişi karantinada. Onların temaslıları da var. Hatta temaslı olduğunu bilmeden dolaşanların da mevcut olduğundan hiç kuşkum yok! Kızım Yaren Özsoy’a ait işletme “Yaren Özsoy Beauty & Nail Boutique” bir kadın çalışanı Kiler Market’te çalışan bir pozitif vakanın temaslısı olarak karantinaya alınmış ve kendisi de pozitif çıkmıştır. Dolayısı ile iş yeri sahibi olarak kızım, bir çalışanı daha, eşim Cumartesi günü pozitif olan çalışanı ile aynı ortamda yer aldıklarından dolayı 1. Derece temaslı olarak karantinaya alındılar ve iş yerini 14 gün kapatmak zorunda kaldılar.

Karantina öncesi kızıma, eşime, çalışanına yapılan ilk testlerin negatif çıkması sevindirici. 14 günlük süreçte bunun böyle devam etmesini umuyoruz. Yine Kiler Markette pozitif vakalardan bir çalışan Gönyeli’de amcam ve yengeme temas etmiş. Şu anda 70 yaşlarında olan amcam ve yengem de karantinada. Bugün bu temaslara sebep olan pozitif vakaların çıktığı Kiler Market ise çalışmaya devam ediyor. Bu normal bir durum mu? Çok merak ediyorum doğrusu. Evet bizler önlemlerimizi alarak hayata devam etmek zorundayız.

Kapanma konusunda ekonomi büyük bir darbe almaktadır. Böyle bir şeyin bir kez daha yaşanması mümkün değildir. Zaten devletin bunu kaldırma gücü kalmamıştır. İşsiz kalan birçok işletme hala mağdur durumdadır. Hala bin 500 TL destek ödemelerini bekleyen vatandaşlar var. Dolayısı ile ekonomiyi yeniden toparlamak için, işletmeleri yeniden düzlüğe çıkarmak için, piyasayı hareketlendirmek için kontrollü yaşamın devam etmesi gerekiyor. Kontrollü yaşamı kuralları ve yasaları ile uygulatacak olan da devlettir. Siz bunu düzgün, planlı programlı bir şekilde sürdüremezseniz hiçbir şey yolunda gitmez.

Günlük vakalar, temaslılar, adaya giriş çıkışlar, açılan ve faaliyetlerine devam eden işletmeler, Devlet Daireleri, bunların kontrolleri çok önemlidir. Günü birlik kararlarla veya bu kararı yanlışlıkla aldık demekle çarkı doğru döndüremezsiniz


Diğer Haberler

Başa dön tuşu