AKTÜELKIBRISMANŞET

Mustafa Behlül yazdı: Vücut geliştirme sporu ile uğraşıyoruz fakat bunları biliyor muyuz?Mustafa Behlül yazdı: Vücut geliştirme sporu ile uğraşıyoruz fakat bunları biliyor muyuz?
Gün içinde pump seviyesinin artıp azalmasının nedenler ne olabilir
Kaslara hasar verdiğinizde, kasların bir onarım mekanizması var ve onların mekanizmasında o kanın antrenman esnasında kaslara dolup daha sonrasında bir dağılması gerekmektedir.
İkinci nedeni ise antrenman esnasında kasların içine sodyum girip o pump etkisini iyice bize yaşatırken, sodyumun daha sonraki aşamada dağılması gerekiyor. Dağıldığında da haliyle yavaş yavaş o bölgedeki pump etkisi azalacaktır ama kaslarınızı gün içerisinde daha sert hissetmek istiyorsanız burada yapılması gereken şey iyi bir su, tuz ve karbonhidrat dengesinin korunmasıdır. Bu dengede en önemli detaylardan biride aslında yağların oldukça önemi, mesela doymuş yağ alımı da kan basıncını artırabilir.
Omega 3’ün kalp damar sağlığı üzerindeki etkisi nedir
Çok fazla yapılan araştırma gösteriyor ki omega 3 kalp krizi riski kalp koroner damarlarında plak oluşumunu engelleme, kan damarlarını genişleterek kan akışını kolaylaştırma gibi birçok göreve sahiptir.
Yarım tekrarlı antrenmanlar neden etkili sonuç verir
Özellikle hareketin ilk çıkış noktası ve son bitiş noktasına odaklı yapılan yarım tekrarlar uç kısımlarda bulunan golgi tendon organları üzerinde yük bindirerek aynı zamanda bu mekano reseptörlerin uyartılarını ve büyüme sinyalleri oluşturmalarını sağlamaktadır.
Karaciğer sağlığımızı korumak için ne yapmalıyız
İlk olarak şu üç tahlile dikkat etmeliyiz; bunlardan birincisi ALT, ikincisi AST, üçüncüsü ise GGT değeridir. Bu üç değerin referans değerinin yüksek olmaması karaciğer üzerine yük bindiğini ve karaciğerde tahribat yaratıldığını bize göstermektedir. Karaciğer aynı zamanda rejenerasyon yeteneği yüksek ve kendini hızlı toparlayabilen bir organımızdır. Bu yüzden gerekli önlemlerin alınması özellikle diyetin yeşillikle desteklenmesi ve enginar gibi
takviyelerin kullanılması onarım sürecini hızlandıracaktır.
İnsülin direnci
Normal dokuların insüline karşı hassasiyetini kaybetme durumuna verdiğimiz isim olarak söyleye biliriz. Çoğu zaman bunun iki tane farklı nedeni olabilir, bunlardan birincisi çok düzensiz beslenme, aşırı şekerli beslenme, artık dokuların insüline karşı tepkisini yitirme durumu ya da pankreastan yeterli insülin sentezinin yapılamaması durumudur. Tabi ki özellikle genetik faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmesinin yanı sıra dengesiz beslenmeye
bağlı ilerleyen yaşlarda görülebiliyor.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa BEHLÜL

Diğer Haberler

Başa dön tuşu