KIBRISMANŞETSİYASET

Tatar: Bu suçlamalar ve gerçek dışı iddialar kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in egemen eşit iki devletin varlığına dayalı çözüm önerisini “neo- Osmanlı “vizyonu” olarak nitelendirirmesini yanıtladı.

Tatar şu açıklamayı yaptı:

“RUM-YUNAN İKİLİSİ NEO-ENOSİS İDEALİNDEN VAZGEÇMELİ” 

“Kıbrıs konusuyla ilgili müzakerelerin başlamasına yönelik  girişimler  devam ederken, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in  saldırgan  ve provokatif açıklamalarını endişe  ile izlemekteyiz. Sn. Anastasiadis, olumlu bir tutum izleyip, diyalog yollarını açık tutacağı yerde Türk tarafına yönelik  gerçek dışı suçlamalarda ve hakaret içerikli  açıklamalarda bulunup, olası bir müzakere sürecini   dinamitlemeye  çalışmaktadır. Sn, Anastasiadis, bölgenin en büyük ve en güçlü ülkesi Türkiye  tarafından da  desteklenen ve uluslararası alanda da büyük yankı yaratan  egemen eşit iki devletin varlığına dayalı çözüm önerimizi “neo- Osmanlı “vizyonu” olarak nitelendirirken, Türkiye’nin Kıbrıs’ı  bir manda devletine dönüştürmek istediği yönünde de gerçek dışı açıklamalarda bulunmuştur.

Bu suçlamalar ve gerçek dışı iddialar kabul edilemez. Kıbrıs’ta yaşanan gerçeklere baktığımızda  “neo-enosis” idealiyle, Rum-Yunan ikilisinin Kıbrıs’ı  Helenizmin mandası bir devlet yapmak olduğunu görmekteyiz. 1821, 1931 enosis isyanları ile 1963 Kanlı Noel saldırıları ve 15 Temmuz 1974 Rum-Yunan faşist darbesi bunun en açık ve inkar edilemez kanıtlarıdır. Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’e tavsiyem, gerginlik yaratıcı açıklamalar  ile gerçek dışı  iddialardan vazgeçmesi  ve diyalog yolunu açık tutmasıdır. Bir kez daha belirtmek gerekir ki, Kıbrıs’ın ve bölgenin yararına olacak en gerçekçi çözüm yolu egemen eşit iki devletin varlığına dayalı çözümdür”.


Diğer Haberler

Başa dön tuşu