KIBRISMANŞETSAĞLIKSİYASET

Yasal yetki Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nde ancak!

Bakanlar Kurulu dün vakalar hakkında farklı kararlar aldı, yasal yetki sahibi Sağlık Bakanlığı olurken, bakanlık müsteşarının başkanı olduğu  Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi farklı kararlar aldı, şimdi gözler komitenin aldığı kararların Başbakana bağlı Devlet Basımevi’nde Resmî Gazete’de yayınlanmasına çevrildi.

Ülkemizdeki koronavirüs vakalarının artması çeşitli önlemler ve kararlar alınmasına neden olurken, hükümet içinde de kurumların birbiri ile örtüşmeyen kararlar alması halk arasında tartışma konusu oldu.

Bakanlar Kurulu iş sektörlerini ve kamu kurumlarını kapatmaya yönelik kararlar almazken, yasa ile karar alma yetkisi bulunan Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi hemen tüm sektörlerin kapatılması kararı aldı.

18 Ocak itibarı ile tüm sektörlerin kapalı olacağı duyurulan komite kararlarının Resmî Gazete’de yayınlanması gerekiyor yürürlüğe girmesi için. Vatandaşlar ise ne yapacaklarını bilemiyor.

Gözler, Başbakanın açıkladığı Bakanlar Kurulu kararları ile örtüşmeyen yeni kararlar alan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kararlarının, Sağlık Bakanlığı tarafından, Başbakana bağlı Devlet Basımevi’nde Resmî Gazete’de yayınlanıp yayınlanmayacağa çevrildi.

İşte ilgili yasa maddesi:Diğer Haberler

Başa dön tuşu