KIBRISMANŞET

Girne Akçicek’teki kavgayla ilgili sendikadan detaylı açıklama geldiGirne Akçicek’teki kavgayla ilgili sendikadan detaylı açıklama geldi

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Girne Akçicek’teki kavgayla ilgili açıklama.

Açıklama şöyle;
Tüm kamuoyu ve meslektaşlarımıza,
Bugün sabah 05.00(am) saatlerinde Girne Akçiçek devlet hastanemizde meydana gelen darp olayını siz değerli meslektaşlarımıza ve kamuoyuna bildirmiştik. Haberi alır almaz mesai arkadaşlarımızın yanına gittiğimizde olayın vahametini birebir görerek arkadaşlarımızın durumu ile ilgilendikten sonra ilerleyen saatlerde daha açıklayıcı bir açıklama yapacağımızı beyan etmiştik.
Hiçbir şekilde kabul etmediğimiz ve/ veya etmeyeceğimiz bu tür olaylar karşısında sağlık bakanlığını ve hükümet edenleri ve yürütme gücünü elinde bulunduranları bu tür olayların bir daha yaşanmaması adına göreve davet ediyor ve Sağlıkta değil ülkemizde Şiddete hayır diyoruz.
Son yıllarda görevi başında şiddete ve hakarete maruz kalan biz sağlık çalışanlarının artık sözde değil özde de korunması en büyük taleplerimiz içerisindedir. Geçmiş dönemlerde yaşanan bu ve buna benzer olaylar karşısında tepkimizi dile getirmemize rağmen bu konu ile alakalı gerek sağlık bakanlığı gerekse hükümet edenlerin sessizliği bizleri derinden yaralamıştı. Artık bu ve buna benzer olaylar karşısında susmayacağımızı bilmenizde fayda olacaktır.
Bu tür davranışları yapanın yanına kar kaldığı sürece bir yanlışın başka bir yanlışı doğuracağı ve daha vahim sonuçların doğmasına vesile olacağı aşikâr bir gerçektir. Sendika olarak daha ciddi olaylar olmadan, yetkili makamların daha da sessiz kalması halinde ise en ciddi kararımızı hayata geçirmekten çekinmeyeceğimizi ve ilgili hastane ve/veya hastanelerdeki hemşirelik hizmetlerini tamamıyla durduracağımızı açık yüreklilikle söyleyerek Bir meslektaşımız ve/veya mesai arkadaşlarımızın görevi başında ölmesini beklemeyeceğiz.
Sadece Sağlık çalışanlarına değil ülkemizde de bu tür eylemlere yönelik kötü söz, uygunsuz muamele ve şiddet uygulanmasını tüm toplum olarak el birliği ile ortadan kaldırmalıyız.
Olayın nasıl yaşandığına gelecek olursak;
Hastanemize alkollü vaziyette sabaha karşı dört sularında ( 04.00 am ) de göğüs ağrısı / baş dönmesi ve mide bulantısı ile başvuran şahıs. Acil serviste tüm hastalara yapıldığı gibi meslektaşlarımız hemşireler tarafından vital bulguları alınıp daha sonra ise EKG si çekilmiş gerekli kan tetkikleri alınmıştır. Tüm yapılan işlemlere paralel olarak acil servisteki nöbetçi Dr. Tarafından hasta değerlendirilerek hastaya durumu ile alakalı bilgi verilmiştir. Almış olduğu cevabı beğenmeyen şahıs beraberinde bulunan bir kadın ile birlikte görevi başında bulunan Hemşireler, doktor, paramedik, güvenlik ve ambulans şoförüne saldırarak, darp etmiştir.
Görevi başındaki meslektaşlarımızın ve nöbetçi doktorun işini yapmasına engel olması yetmezmiş gibi acil serviste de ciddi hasara yol açarak acil muayene odasını kullanılmaz hale getirmiş ve acil serviste sıra bekleyen vatandaşlarımızın acil servisten hizmet almalarını engellemiştir. Olayın ciddi boyuta ulaşabileceği endişesi ile hastaneye polis güçleri çağrılmış polis güçleri tarafından ilgili şahıs ve yanındaki kadın tutuklamıştır.
Bahse geçen konu ise Polis Basın Subaylığı tarafından yapılan yazılı açıklama ile kamuoyuna bildirilmiştir.
“05.12.2021 tarihinde, saat 05.00 sıralarında, Girne’de, Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi Acil Servisi içerisinde, A.Ö.(E-38) 112 mlgr. Alkollü içki tesiri altında olduğu sırada, kendisine yeterli müdahale yapılmadığı gerekçesiyle, acil serviste görevli C.Y.(E-29)’ nin sol yanağına tokat atmak suretiyle adı edileni ciddi şekilde darp etmiştir. V.Ö.(K-31) ise 174 mlgr. Alkollü içki tesiri altında olduğu sırada, acil servisin muayene odasında asma tavana monteli olan perdeyi kasten ve kanunsuz olarak tutup çekmek suretiyle asma tavanın sökülmesine sebep olup kasti hasara uğratmıştır. Bahse konu şahıslar tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir”
Sendikamız adına bu işin takipçisi olacağımızı üyelerimiz ve meslektaşlarımızın her türlü yasal haklarını koruyacağımızı tüm kamuoyuna bildiririz.
saygılarımızla;
KTHES
YK BAŞKANI
İBRAHİM ÖZGÖÇMEN

Diğer Haberler

Başa dön tuşu