EĞİTİMEKONOMİKIBRISMANŞETSAĞLIKSİYASET

UBP-HP-DP koalisyonunda uzlaşıldı (ÖZEL HABER)ÖZEL HABER – UBP-HP-DP koalisyonunda uzlaşıldı

Yeni hükümet oluşumu konusunda 3 parti arasında mutabakata varıldı. Erken genel seçimde 24 milletvekili çıkaran Ulusal Birlik Partisi, 3 vekil çıkaran Halkın Partisi ve Demokrat Parti ile koalisyon kurma konusunda ön anlaşma sağladı.

Cumhurbaşkanı’nın UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’na hükümeti kurma yetkisi vermesinin ardından, Kıbrıs Objektif haber merkezinin güvenilir kaynaklarda elde ettiği bilgiye doğrultusunda 3 partili toplam 30 vekil ile yeni koalisyon hükümeti resmen kurulacak.

ANLAŞILAN BAKANLIKLAR

Yapılan ön görüşmeler sonucunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Halkın Partisi’ne verilecek. Demokrat Parti ise eski hükümette olduğu gibi Turizm ve Çevre Bakanlığı’nı alacak.

EĞİTİM, KÜLTÜR VE SPOR BAKANLIĞI

UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, seçim öncesi  yaptığı açıklamada belirttiği üzere spor bakanlık çatısı altında yürütülecek.

UBP-HP-DP koalisyon hükümetinde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı olacak.

Bu bakanlık için ise spor geçmişi de olan ve halen Eğitim Bakanlığı yapan Olgun Amcaoğlu’nun ismi ağır basıyor. UBP’de Lefkoşa’da en çok oy alan ikinci isim olan Olgun Amcaoğlu’nun yeniden Maliye Bakanlığı’na atanması durumunda ise Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı için yeni bir isim gündeme gelecek.

MANAVOĞLU’NA BAKANLIK DÜŞÜNÜLÜYOR

UBP-HP-DP koalisyon hükümetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Halkın Partisi’nde olacak ve bakanlık için düşünülen isim Gülşah Sanver Manavoğlu.

Halkın Partisi’nde Genel Başkan Kudret Özersay’ın ardından Lefkoşa’da en çok oy alan isim olan Manavoğlu’nun bu bakanlığa atanması ile Meclis oturumunda Manavoğlu da HP vekilleri arasında yer alacak.


Diğer Haberler

Başa dön tuşu